HARCERSKI BIWAK TRZEMESZNA CHABETA 2024
Hasłem biwaku w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku w dniach 15-17 listopada 2024 r. było „Zawody, które nie zawodzą”. Miało odnosić się do ścieżek kariery i profesji. Skupiano się na tym, które umiejętności zdobyte w harcerstwie mogą przydać się w dorosłym życiu i w pracy.
W piątek po podziale na zastępy odbył się apel i ognisko opowiadające o drogowskazach na drodze życia i harcerskiej drodze do dorosłości. Podczas ogniska harcerze otrzymali drużynowe chusty.
W sobotę przed obiadem harcerze mieli okazję wziąć udział w zajęciach z majsterki przygotowując czapeczki z włóczki, a potem wcielili się w role dobrych i złych mieszkańców miasta w grze Mafię.
Sprawdzili również swoją wiedzę w teleturnieju.
Popołudniu zwiedzili wystawy Muzeum Ziemi Mogileńskiej, a podczas zajęć dowiedzieli się więcej o zapomnianych już zawodach.
Punktem kulminacyjnym sobotniego programu były odwiedziny gości, dawnej kadry hufca (dh. Jagny i dh. Leona), którzy opowiedzieli o tym jak umiejętności harcerskie wpłynęły na ich ścieżki kariery. Odbyła się także gra, w której w krótkim czasie zastępy musiały odgadnąć zawody poszczególnych osób z kadry, a następnie miał miejsce sąd nad zawodami, podczas którego grupy rolników, kucharzy i urzędników musieli udowodnić, że to ich praca jest najważniejsza w świecie.
Na zakończenie dnia wielkie emocje wzbudziła gra pozoracyjna „Wypadek na budowie”. Kadra biwaku wcieliła się w role poszkodowanych budowlańców. Uczestnicy musieli wykazać się szybką reakcją i udzielić pierwszej pomocy w różnych trudnych przypadkach, m.in. rana cięta, złamanie otwarte, ciało obce w ręce, a nawet ucięty palec.
Nocą uczestników zbudził alarm mundurowy, który dla 4 ,,Odkrywców” zakończył się złożeniem przyrzeczenia harcerskiego.
W niedziele na podsumowanie biwaku harcerze i harcerze starsi zagrali w zawodowe kalambury, a podczas apelu nastąpiło wręczenie dyplomów dla zastępów oraz tropu ze ścieżki zaradność pt. „Tropem zawodów”, który został zrealizowany podczas biwaku.
W biwaku uczestniczyli: 8 DH ,,Odkrywcy”, 1 DH im. Danuty Siedzikówny, 10 DSH ,,Polanie”.
Opiekę nad uczestnikami pełniły pwd. Monika Woźniak oraz pwd. Michalina Zebel.





