Rajd ,,Odkrywamy walory trzemeszeńskiej ziemi” – 05.04.2025 r.

???????? W MIESIĄCU PAMIĘCI NARODOWEJ UCZCILIŚMY PAMIĘĆ POLEGŁYCH

⚜️ Rajd, jakiego w Trzemesznie jeszcze nie było. Odkrywaliśmy walory trzemeszeńskiej ziemi. Zuchy, harcerze, instruktorzy, seniorzy, sympatycy Hufca ZHP Trzemeszno 5 kwietnia 2025 roku wyruszyli w niecodzienną wędrówkę śladami Bohaterów. Pozornie ich zadaniem było wydanie gazety, praktycznie – zwiększenie wiedzy i świadomości o osobach, które wsławiły się w historii Gminy Trzemeszno.

???? Przed oficjalnym rozpoczęciem delegacja Hufca ZHP Trzemeszno złożyła kwiaty i zapaliła znicz na zbiorowej mogile ofiar 5 października 1939 roku w Kociniu.

???????? Zespoły rozpoczęły rajd na Dworcu PKP w Trzemesznie, by stamtąd wyruszyć do Niewolna. Zuchy zapaliły znicz i złożyły kwiaty na zbiorowej mogile zamordowanych 10 września 1939 r., starsi – odwiedzili Izbę Pamięci im. Henryka Wrzeszczyńskiego, gdzie dzięki uprzejmości córki, hm. Krystyny Giemzy usłyszeli wojenne historie i zobaczyli pamiątki z tamtego okresu.

???? Po posileniu się w Domu Działkowca im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie udali się do Izby Pamięci im. płk. Jana Kilińskiego, gdzie dzięki uprzejmości Wojciecha Bisikiewicza zobaczyli pamiątki gromadzone przez rodzinę szewską.

???? Następnie wyruszyli szlakiem Powstańców Wielkopolskich z dr Andrzejem Leśniewskim, dowiadując się więcej na temat zwycięskiego zrywu. Zapalili znicze i złożyli wiązanki na zbiorowej mogile ofiar II wojny światowej, przy grobie Powstańców Wielkopolskich i obelisku harcerskim. Na zakończenie z Renatą Pałucką zeszli do podziemi, zwiedzieli wystawę archeologiczną oraz dowiedzieli się więcej o trzemeszeńskiej bazylice, nazywanej zabytkiem ,,klasy zero”.

???? Zakończenie pieszego rajdu ,,Odkrywamy walory trzemeszeńskiej ziemi” zostało podsumowane przy pomniku Jana Kilińskiego w Trzemesznie, gdzie zapalono znicz i złozono biało-czerwoną wiązankę kwiatów.

???? Zadanie dofinansowano z konkursu ofert Gminy Trzemeszno na zadanie ,,Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.